У нас нема грошей навіть на дрони, — Ряжських розкритикувала створення центру спротиву на Миколаївщині
- Аліна Квітко
-
•
-
13:50, 01 липня, 2025
Депутат Миколаївської облради Алла Ряжських засумнівалася в доцільності створення нового обласного центру підготовки громадян до національного спротиву, оскільки громади не мають на це коштів, а подібні функції вже виконують інші структури.
Про це йшла мова під час засідання комісії з питань екології Миколаївської обласної ради, пишуть «МикВісті».
Як відомо, на Миколаївщині планують створити комунальну установу «Миколаївський обласний центр підготовки громадян до національного спротиву» — рішення, ініційоване згідно з постановою Кабінету Міністрів України.
Проєктом передбачено, що центр займатиметься підготовкою цивільного населення до національного спротиву — зокрема тактичною медициною, основами безпеки, інженерною та вогневою підготовкою, навичками роботи з БПЛА, психологічною стійкістю та міжнародним гуманітарним правом. Курси проходитимуть за типовими програмами, затвердженими командуванням Сил територіальної оборони ЗСУ.
Начальник управління з питань оборони та мобілізаційної роботи Миколаївської ОВА Олег Мамонтов зазначив, що створення таких центрів по всій країні — ініціатива, яка перебуває під контролем Офісу Президента, зокрема її особисто курує віцепрем’єрка Ірина Верещук.
Однак депутат Алла Ряжських від партії «Європейська солідарність» не зрозуміла необхідність у такому центрі, адже в області є комунальне підприємство «Варта».
— Чому підприємство не може виконувати ці функції? Навіщо нам набирати нових людей? Навіщо витрачати бюджетні кошти, яких немає, особливо в громадах? А тут ми кажемо: на 11-му році війни давайте виховувати дорослу частину України патріотично. Мені здається, що Україна довела — доросла і не тільки частина України загальна — вона патріотична, вихована, бо ми зараз були б не в Миколаєві, а в Росії. Скажіть мені, будь ласка, як це практично буде відбуватися: де фізично, хто це буде робити, за які кошти, якщо в громадах їх немає? — зазначила Алла Ряжських.
На її думку, замість створення нової установи, варто спрямувати ці кошти на закупівлю дронів, на що нині бракує державного фінансування.
— У мене когнітивний дисонанс. Мені неприродно виховувати дорослих людей. Ті, хто є патріотами, вже довели, що вони патріоти. А ті, хто, вибачте, колаборанти — їх не перевиховаєш. Три доби тому президент України вийшов і сказав, що в нас немає грошей на виробництво дронів. Правильно? Ми маємо потенціал виробляти 8 мільйонів дронів на рік, але в нас такої можливості немає. Скажіть, будь ласка, як у нас коригуються ці два питання? Тобто зараз усі громади України почнуть збирати кошти на створення нової структури? Можливо, краще допомогти президенту і направити ці гроші на закупівлю дронів, бо виховувати буде нікого. Розумієте, якщо поїхати в Херсон, це дуже чітко побачиш. Я розумію, що вам дали постанову, і ви повинні її виконувати. Але скажіть, будь ласка, чи був якийсь фідбек від Кабміну? Адже наша обласна військова адміністрація, наприклад, пише, що грошей немає і вважає доцільним закуповувати дрони, — додала Алла Ряжських.
Попри зауваження, Олег Мамонтов наполягав на важливості практичної складової таких навчань. За його словами, йдеться не лише про патріотизм, а про базову обізнаність людей: як розпізнати міну, як діяти у разі обстрілу, куди звертатися по допомогу, як працювати з БПЛА тощо.
— Спротив має бути з кожного двору. Люди мають знати, як захистити себе та інших, — сказав Олег Мамонтов.
Алла Ряжських у відповідь нагадала, що подібні ініціативи вже реалізуються громадськими організаціями на грантові кошти — і не зрозуміло, чому для цього тепер створювати нову комунальну установу.
— У нас і так є «Варта», яка проводить навчання, і є ГО, які це роблять. Чому ми маємо ще окремо утримувати центр? За які кошти, якщо навіть на ремонти в громадах бракує?, — додала вона.
Після обговорення депутати комісії вирішили підтримати винесення питання на сесію обласної ради. Алла Ряжських попередила, що утримається під час голосування:
— Я не можу голосувати «проти», бо розумію важливість ідеї. Але й «за» не можу — бо не бачу, як це реалізується без шкоди для громад, — сказала Алла Ряжських.
Рішення щодо створення центру ухвалюватимуть на найближчій сесії обласної ради.
Нагадаємо, у Миколаєві на програму національно-патріотичного виховання на 2025-2027 роки планували витратити 9,2 мільйона гривень.