Реставрація в Миколаєві: Новий власник «Дому Юріцина» планує добудувати мансарду, а у вікні пробити двері
- Катерина Середа
-
•
-
11:48, 26 червня, 2025
Власник історичної двоповерхової будівлі в центрі Миколаєва — пам’ятки архітектури, відомої як «Дім Юріцина», планує добудувати там мансардний поверх.
Окрім того, замість одного з вікон зроблять двері, розказала в коментарі «МикВісті» начальниця відділу охорони культурної спадщини управління культури Миколаєва Світлана Гладун.
Як відомо, у Миколаєві навесні почались роботи з реставрації історичної будівлі 19 сторіччя — пам’ятки архітектури, відомої як «Дім Юріцина». Територію навколо маєтку огородили парканом, а будівельники, зокрема, збили частину декоративної ліпнини на фасаді, як виявилось, ще до отримання дозволу на роботи. Мова про двоповерховий будинок, який знаходиться з адресою вулиця Вадима Благовісного (Нікольська) 40/1, на перетині з вулицею Олексія Вадатурського (Фалєєвська). Будівля належить приватному власнику — у 2023 році її придбала Ірина Герасименко.
Інформація про будівництво на будівельному паркані навколо історичної будівлі з’явилась лише 17 червня, через 25 днів після перших публікацій про те, що там відбуваються будівельні роботи. На інформаційному плакаті вказано, що там відбувається реставрація історичної будівлі з пристосуванням до сучасних потреб з влаштуванням офісних приміщень.
— Пристосування мається на увазі, що при розробці проєкту погоджено мансардний поверх, та з боку вулиці Олексія Вадатурського (колишня Фалєєвська) симетрично двері. Це питання виносилось на консультаційну раду (дорадчий орган при управлінні культури Миколаївської ОВА, — прим.) близько трьох разів. Спочатку був один архітектор, але проєкт не пройшов. Потім змінили архітектора, відправили на доопрацювання. І уже останній варіант, третій раз, архітектор Догадова виносила, то консультаційна рада більшістю голосів підтримала цей останній проєкт реставрації. І обласне управління надало дозвіл. Наш відділ висновок не давав. Там були суперечки, але на вимогу пожежників вирішили зробити акуратний автентичний додатковий вхід з одного крайнього вікна, — сказала Світлана Гладун.
Раніше журналіст «МикВісті» Олег Деренюга звернув увагу на те, що над одним з вікон будівлі збили частину ліпнини. Там, як з’ясувалось, будуть двері.
Ще один, головний, вхід зроблять з кутових вікон, повідомив у коментарі «МикВісті» начальник управління культури Миколаєва Юрій Любаров.
— Наш рівень моніторингу — щоб воно відповідало проєкту, коли розпочнуться реставраційні роботи. Ми слідкуємо за ходом будівництва і повідомляємо про це обласну адміністрацію. Дозвіл на роботи дає обласна військова адміністрація. Ми обговорювали ескізи, там з’являється вхід з кута. Ми цю будівлю прекрасно знаємо, там велика проблема з плануванням одна — єдиний історичний вхід, який там є — ти заходиш і там сходи вверх та вниз, немає першого поверху. Є нижній напівповерх, і верхній. Ще один вхід на куту, це я точно пам’ятаю, тому що з точки зору ДБН, доступності тощо, це так звана реставрація з пристосуванням. Це саме той випадок, коли ми говоримо, що є історична будівля, але вона по сьогоднішнім правилам пожежної безпеки, доступності вимагає деяких пристосувань. І це завжди компроміс між бажанням зберегти в якомусь автентичному вигляді і все ж таки дати життя. Якщо ми скажемо: «Ні, ось тільки так» — то там нічого не можна зробити. Ні квартири, ні ресторан, ні офіс, — сказав Юрій Любаров.
Окрім того, проєкт реставрації передбачає будівництво мансардного поверху, повідомила Світлана Гладун.
— Мансарда, власник однозначно наполягав на пристосуванні ще одного поверху. І йому уже по максимуму, за рекомендаціями багатьох архітекторів, доопрацьовували і розробили як мансардний поверх утоплений. Він, на думку консультативної ради, не дуже шкодить зовнішньому вигляду. Але звичайно, це втручання в пам’ятку. Але найбільш акуратний варіант, з того, що було, — сказала посадовиця.
Дім Юріцина — це двоповерховий особняк, збудований у другій половині XIX століття в еклектичному стилі, відомий своєю декоративною ліпниною. Будівля має статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Сам Сергій Юріцин був миколаївським журналістом, видавцем і політичним діячем. Після встановлення радянської влади в Миколаєві у березні 1919 року він залишив місто, але вже в червні того ж року повернувся разом із денікінськими військами та поновився у посаді міського комісара. У лютому 1920 року, коли більшовики остаточно зайняли Миколаїв, Юріцин залишив місто і, за наявними даними, більше не повертався ані до Миколаєва, ані до свого дому.
Раніше повідомлялось, що прокуратура через суд вимагає відбудувати історичну «Дачу Кудрявцева» у Миколаєві, де тепер ресторан з басейном.