Миколаївщина потрапила до шістки регіонів із найбільшими обсягами небезпечних відходів, — дослідження YouControl

Небезпечні відходи в Україні. Ілюстрація YouControlНебезпечні відходи в Україні. Ілюстрація YouControl

У 2024 році бізнес в Україні утворив понад 592 тисячі тонн небезпечних відходів. За цими даними, Миколаївська область акумулювала понад 28,2 тисячі тонн, тоді як на Херсонщині офіційно зафіксовано лише 11 тонн.

Про це йдеться у дослідженні центру YouControl, проведеному на основі даних Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів.

Згідно з результатами аналітичного звіту, у 2024 році українські юридичні особи згенерували понад 592 тисячі тонн небезпечних відходів. Розподіл цих обсягів по регіонах є дуже нерівномірним: деякі області накопичують значну частку токсичних відходів, тоді як інші майже не фігурують у статистичних звітах.

Інфографіка YouControlІнфографіка YouControl

Лідерами за утворенням небезпечних відходів стала Запорізька область — 184 тисяч тонн, що становить понад 31% від загальнонаціонального показника. Основними чинниками тут виступає зосередження важкої промисловості, зокрема металургійного і хімічного виробництва, а також енергетичного сектору, що традиційно генерує найбільші обсяги небезпечного виробничого шламу та інших відходів І–ІІ класу небезпеки.

Другу позицію посідає місто Київ із понад 61 тисячами тонн. У столичному регіоні де-юре зосереджені не лише великі промислові комплекси, а й логістичні, медичні, будівельні та сервісні компанії, які також є джерелами токсичних речовин.

Натомість Миколаївщина входить у топ-10 регіонів за обсягами токсичних викидів. Основними джерелами тут виступають медичні установи, агросектор та окремі промислові підприємства.

Водночас на протилежному кінці регіонального рейтингу — Донецька (39 тонн), Херсонська (11 тонн) та Луганська (7 тонн) області.

Причини такої нерівномірності — не лише у рівні розвитку промисловості, а й у впливі повномасштабної війни. Через бойові дії та окупацію частини територій на Херсонщині відсутня повна статистична звітність, а отже — реальні обсяги небезпечних відходів можуть бути значно вищими.

Відходи руйнації на Миколаївщині

На кінець 2023 року Миколаївщина — серед шести областей, що найбільше засмічені відходами руйнації: вони займають територію в понад півмільйона метрів квадратних регіону. Зараз частина цих відходів зберігається на сміттєвих полігонах, ще частина — досі на місцях руйнації. Це завдає шкоди довкіллю області: відходи руйнації забруднюють воду, грунти, повітря. А тому постає питання їх професійної утилізації та повторної переробки для відбудови області, розповідається у статті «МикВісті» «Підняти з руїн: Як на Миколаївщині збираються позбуватися відходів руйнації?».

Станом на кінець листопада 2023 року будівельним сміттям, утвореним внаслідок обстрілів, було засмічено 57 гектарів території Миколаївської області. Водночас в Департаменті житлово-комунального господарства Миколаєва повідомляли, що до кінця 2023 року місто має отримати спеціальну установку для подрібнення відходів руйнації.

Протягом 2023 року у Миколаївській області визначили п’ять місць тимчасового зберігання відходів від руйнувань.

Водночас на території Миколаївської області збираються збудувати завод з переробки будівельних відходів, які утворилися внаслідок ворожих обстрілів. Передбачається, що завод працюватиме для переробки будівельних відходів двох областей: Миколаївської та Херсонської, сказав голова Шевченківської громади Олег Пилипенко. У Шевченківській громаді хочуть також зайнятися утилізацією небезпечних відходів руйнації, що містять азбест. 

Зокрема японська агенція з міжнародного співробітництва JICA, що планує збудувати у Миколаєві завод з переробки твердих побутових відходів, передала місту техніку для переробки будівельного сміття на суму близько 5 мільйонів євро. Реалізація проєкту з будівництва в Миколаєві заводу з переробки будівельного сміття почнеться на початку 2025 року, а навчати персонал почнуть вже восени. Його планують використовувати для потреб ще двох областей: Херсонщини та частини Кіровоградщини.

Станом на 1 липня 2024 року через російські обстріли на Миколаївщині утворилося майже 6 тисяч тонн будівельних відходів.

Читайте також статтю «МикВісті» «Ековідбудова півдня: куди зникають відходи руйнації та чим корисний приклад Харкова».

Дивитись повну версію