Головний архітектор Миколаєва не знав, що для АЗС біля «Зорі» хочуть знести 182 дуба: «Це абсурд»
- Катерина Середа
-
•
-
8:20, 10 травня, 2025
Головний архітектор Миколаєва Євген Поляков висловив подив, що на земельній ділянці — частині зеленої зони навпроти заводу «Зоря»-«Машпроект» планують знести майже дві сотні багаторічних дубів, щоб побудувати там автозаправку.
Про це він розповів у пʼятницю, 9 травня, під час свого брифінгу в мерії Миколаєва, відповідаючи на питання журналістів «МикВісті».

Як відомо, в Інгульському районі Миколаєва розпочалися підготовчі роботи для будівництва АЗС «ОККО» та магазинів. Ділянка розташована на перетині проспекту Богоявленського та вулиці Кобера — у зеленій зоні між багатоповерхівками та територією державного підприємства «Зоря»-«Машпроект». 7 травня, підрядник разом із представницею Державної екологічної інспекції обстежили ділянку. За результатами підрахунків, для реалізації проєкту планують знищити 182 дерева — переважно дуби віком 40–60 років.

Євген Поляков заявив, що не погоджувався на вирубку дубів на цій ділянці, а навпаки вимагав від орендаря висадити додатково 57 дерев, і це, за його словами, зафіксовано в договорі оренди. Окрім того, запевняє головний архітектор Миколаєва, компанія «Світ здоров’я» не має права «здійснювати дії, які призведуть до зміни екологічної ситуації», попри те, що сам факт будівництва АЗС уже вплине на екологічну ситуацію там.
— Департамент архітектури не погоджував і не буде погоджувати демонтаж будь-яких дерев. Навпаки, в документах, які ми надавали орендарю, писали вимоги зробити додаткову висадку 57 дерев. Він має зобов’язання, зафіксовані договором. Там зазначено, що він не повинен здійснювати дії, які призведуть до зміни екологічної ситуації і дотримуватися питання екології та законодавства у цій сфері. Якщо там будуть випадки демонтажів - ми будемо звертатись до тих органів, які передбачені. Ми будемо звертатися до нашого юридичного департаменту, якщо такі умови договору будуть порушені, - сказав Євген Поляков.
Він заявив, що не знав про наміри забудовника знести дерева.
— Коли я побачив новину, що там буде зрізано 187 дубів 60-80-річних — мене це дуже здивувало, тому що я про цю ситуацію не знав. Екологи виходили та робили опис наявних дерев для того, щоб потім забудовник проводив процедуру: що можна робити, а що не можна, - сказав Євген Поляков.

За його словами, земельну ділянку змогли віддати забудовнику тільки через те, що 11 років тому той зареєстрував там право власності на недобудову — будівлю «спортивно-оздоровчого центру», яку встиг побудувати до розірвання договору оренди землі.
— В минулому в межах цієї території було нарізано багато земельних ділянок. Частина земельних ділянок, де відсутні якісь капітальні об’єкти та зареєстроване нерухоме майно, ми скасували, щоб вони не були ніколи змінені. На цій ділянці було зареєстроване приватне майно, воно не було оскаржене та скасоване. Якщо б його там не було, виділити земельну ділянку комусь зараз було б неможливо, - сказав директор департаменту архітектури Миколаївської міської ради.
Відповідаючи на зауваження журналістки про те, що насправді суд розглядав позов міськради Миколаєва щодо повернення місту ділянки та скасування права державної реєстрації на майно, Євген Поляков сказав, що не знайомий з цією справою.
— Якщо казати про те, які документи готувались і приймались міською радою, ви все вірно сказали, приймалось рішення про зміну цільового призначення. Воно стосувалось земельної ділянки, на якій було нерухоме майно зареєстроване. Зміна відбулась на підставі рішення, яке вони прийняли про затвердження рішення про детальний план, що був прийнятий ще до військового часу, рішення про його розробку, - сказав Євген Поляков.

Нагадаємо, рік тому міськрада спочатку погодила фактичне відновлення дії договору оренди земельної ділянки площею 7 643 квадратних метрів львівській компанії «Світ здоров’я», формально — для будівництва спортивно-оздоровчого центру та обслуговування адміністративних будівель. А уже через 2 місяці після цього рішення, міськрада погодила зміну цільового призначення призначення ділянки на розміщення та експлуатації об’єктів дорожнього сервісу. Обидва питання виносилися на розгляд сесії у «пакеті» з іншими земельними питаннями і приймались без обговорень.
Головний архітектор Миколаєва Євген Поляков не зміг відповісти на питання «МикВісті» щодо його особистого ставлення до будівництва у цій зеленій зони заправки.
— Я вважаю, що… Ну, по-перше, відповідь на це скажуть процедури, які регламентовані, про їх проведення, і експерти, які з цим працюють, і люди, які за це відповідають... Я можу точно сказати, що 187 дерев там не можуть бути знесені. Це якийсь абсурд, - сказав Євген Поляков.
Відповідаючи на уточнююче питання журналіста про те, чи мають бути проведені громадські слухання щодо будівництва там АЗС, посадовець сказав, що автозаправна станція відноситься до об’єктів підвищеної небезпеки, а тому проведення громадських слухань — це обов’язкова умова.
Нагадаємо, раніше мер Миколаєва Олександр Сєнкевич відреагував на скандал з будівництвом АЗС у зеленій зоні та доручив підлеглим підготувати доповідь
Скандальне будівництво у Інгульському районі
Історія навколо будівництва на вулиці Кобера розпочалась ще у 2014 році. Тоді компанія «Світ здоров’я» отримала земельну ділянку біля «Зоря»-«Машпроект» для будівництва спортивно-оздоровчого комплексу. Частину дерев на території вирубали ще тоді.
У березні 2014 року тодішній в.о. мера Юрій Гранатуров під час засідання міськвиконкому публічно визнав, що ситуація викликає чимало запитань, і заявив: будівництво призупиняється до з’ясування доцільності. Попри це, за словами місцевих мешканців, роботи тривали — переважно вночі.
У січні 2015 року конфлікт загострився. Жителі будинків, що розташовані по вулиці Кобера та працівники заводу «Зоря»-«Машпроект», вийшли на протест. Вони заявляли, що на місці комплексу зводять автозаправку попри те, що за документами там мав бути оздоровчий центр. За їх словами, будівництво, попри заборону міськради, продовжувалося вночі. Вони скаржилися на вирубку близько 100 дерев у парковій зоні, траншеї у дворах і порушення екологічного балансу у промисловому районі.
Уже 28 січня 2015 року Миколаївська міська рада відмовила ТОВ «Світ здоров’я» у продовженні оренди земельної ділянки.