Україна та США затвердили остаточний варіант угоди про рідкоземельні метали, — Шмигаль
- Даріна Мельничук
-
•
-
14:38, 26 лютого, 2025

Україна та США фактично випрацювали остаточний варіант угоди щодо рідкоземельних ресурсів.
Про це заявив премʼєр-міністр України Денис Шмигаль в ефірі телемарафону.
Він зазначив, що документ має назву «Угода про встановлення правил та умов інвестиційного фонду відбудови України», яким керуватимуть Київ та Вашингтон.
«Це попередній договір, який передбачає створення інвестиційного фонду для відбудови України, де Україна і США на рівних будуть управляти цим фондом, наповнювати його. Ця угода напряму привʼязана до гарантій безпеки. Ані президент, ані уряд не будуть розглядати цю угоду у відриві від гарантій безпеки для України», — сказав Денис Шмигаль.
За його словами, сьогодні уряд розгляне текст угоди й уповноважуватиме міністрів для підписання.
«Внесок України у фонд — це частина наших майбутніх доходів. Що дуже важливо — не існуючих чи попередніх доходів, ця угода про майбутнє. Мова про майбутні доходи, отримані від ренти або ліцензії на корисні копалини, від дивідендів на обʼєкти інфраструктури, яка використовується для транспортування або видобування відповідних корисних копалин. 50% від таких доходів ми будемо вкладати в цей спільний зі США фонд відновлення України», — пояснив премʼєр.
Він додав, що США також будуть робити внески у фонд, не уточнивши, про яку суму мова. Фонд інвестуватиме отримані кошти в розвиток України — у відновлення та безпеку.
Також Денис Шмигаль наголосив, що угоду остаточно підписуватимуть вже після того, як Зеленський та Трамп домовляться про те, як її привʼяжуть до гарантій безпеки для України.
Раніше повідомляли, Україна та Сполучені штати Америки погодили умови угоди щодо рідкісноземельних металів. Оновлений договір не передбачає, що США повністю володітимуть спільним із Україною фондом, але він не має чітких гарантій безпеки.
Угода щодо корисних копалин між Україною та США
Нагадаємо, що раніше Дональд Трамп заявив, що хотів би укласти угоду, за якою Україна постачатиме США рідкоземельні мінерали, необхідні для виробництва електроніки, в обмін на американську допомогу.
Однак канцлер Німеччини Олаф Шольц виступив із критикою пропозиції Дональда Трампа надавати Україні військову допомогу в обмін на її корисні копалини.
Згодом президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп заявив, що Україна погодилася надати Вашингтону доступ до рідкісноземельних корисних копалин на суму 500 мільярдів доларів.
Але слід зазначити, що президент України Володимир Зеленський відмовився підписувати угоду про надання США доступу до рідкісноземельних корисних копалин. У Білому домі таке рішення назвали «недалекоглядним».
Володимир Зеленський заявив, що США можуть розглянути можливість інвестування у видобуток корисних копалин на шельфі Чорного моря, який наразі перебуває під російською окупацією.
Радник президента США з національної безпеки Майк Волц закликав Київ «збавити тон» та підписати угоду про видобуток корисних копалин, яку раніше відхилив президент Володимир Зеленський.
Згодом Адміністрація президента США Дональда Трампа направила Україні оновлений варіант угоди щодо видобутку корисних копалин, у якому враховані частина зауважень Києва. Новий проєкт угоди США про корисні копалини передбачає розподіл доходів з ресурсів на звільнених територіях України.