Повернення з полону, захист військових та допомога цивільним: у Миколаєві обговорили підсумки року у сфері прав людини
-
- Аліса Мелік-Адамян
-
•
-
9:45, 20 червня, 2025
У четвер, 19 червня, у Миколаєві відбувся регіональний форум «Права і свободи: підсумки 2024», під час якого було представлено Щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Про це пишуть «МикВісті».
Захід пройшов у стінах Чорноморського Національного університету імені Петра Могили. Участь в заході взяли керівництво Миколаївської та Херсонської ОВА, секретар Миколаївської міськради, посадовці, правоохоронні органи, громадські діячі.
Серед присутніх був керівник Офісу Посольства Данія у Миколаєва, який зазначив, що допомога, яку наразі надало Королівство Україні становить 10 мільярдів євро, частину якої було направлено Миколаївській область для вирішення критичних проблем і створення нормальних умов життя.
— Ми це робимо заради людей. Для наших захисників. Я радий бути тут, я радий, що мене тримають в курсі. Ми маємо памʼятати, що наша мета — це не просто відбудова України та Миколаєва, це постійний рух до Європи, до європейських цінностей, до рівня життя. Це те, чому я тут, — Якоб Хансен.
Перед доповіддю до учасників звернувся і представник Уповноваженого в Миколаївській області Спартак Гукасян. Він наголосив, що війна щодня порушує фундаментальні права українців, і Миколаївщина це відчула на собі, а сусідня Херсонщина — продовжує відчувати щоденно.
Загалом, як зазначено у звіті, який представив представник Уповноваженого, у 2024 році Офіс Уповноваженого отримав рекордну кількість звернень — понад 123 тисячі. Миколаївська область — на десятому місці серед регіонів, із 3597 індивідуальними заявами.
— Це не тільки каже, що кількість порушення прав в Україні зросло, це каже і про те, що є державна інституція, до якої росте довіра. Те, що ми бачимо спільну нашу діяльність, яка призводить до поновлення прав людини, то це каже про те, що будь-який орган разом сприяють, щоб це право поновилось, — зауважив посадовець.
Найчастішими були питання, що стосувались прав військових та членів їх родин, права на соціальний захист, процесуальні та економічні права, право на доступ тощо.
Окремим питанням стоїть повернення українців з російського полону. Станом на травень 2025 року Україні вдалось повернути додому 5757 громадян, а лише півроку відбулось 6 обмінів військовополоненими.
— Будь-яка людина, яка повернулась з полону на територію України з окупованої території, повноцінно супроводжується по всім потребам. Ми бачимо, що останні обміни, які проходять через перемовини в Стамбулі, кожне таке повернення супроводжується Офісом Уповноваженого, фіксується все, і передається на міжнародний рівень, — зазначив Спартак Гукасян.
Ще одним пріоритетом є повернення примусово переміщених до Росії українських дітей. Торік Офісу вдалось повернути 1364 дитини.
— Всі діти зі статусних закладів, були перевезені до країн Європи. Також до кожного закладу, куди були релоковані діти, приїжджають представники Уповноваженого з метою контролю та моніторингу їх прав, де вони знаходяться, — зазначив посадовець.
Ще один напрям роботи — Національний превентивний механізм, який передбачає регулярні моніторингові візити до місць несвободи — СІЗО, колоній, психіатричних та геріатричних закладів. Загалом у 2024 році було проведено 543 таких перевірки.
Чому ви читаєте «МикВісті»? Яка наша діяльність найбільш важлива для вас? Та чи хотіли б ви стати частиною спільноти читачів? Пройдіть опитування, це анонімно і займе 5 хвилин вашого часу
To join the conversation, please log in to the NikVesti website.