Кісельова каже, що наглядові ради матимуть реальний вплив на КП Миколаєва: «Важливо, щоб вони не танцювали під чиюсь дудку»
-
- Аліса Мелік-Адамян
-
•
-
19:05, 20 грудня, 2024

Голова постійної комісії Миколаївської міської ради з питань гласності, законності та депутатської етики Олена Кісельова підтримала ідею створення наглядових рад на комунальних підприємствах. Вона каже, що це європейська практика, яка давно мала бути впроваджена для прозорості їх управління.
Таку думку вона озвучила в коментарі кореспондентці «МикВісті».
Як відомо, з ідеєю запровадження наглядових рад Миколаївська міська рада виступила на початку листопада 2024 року. Розпочати вирішили з комунального підприємства «Миколаївводоканал».
Хоча питання заробітної плати членів наглядових рад остаточно ще не вирішене, мер Миколаєва вже наводив досвід роботи наглядової ради на «Львівводоканалу». Там заробітна плата одного члена наглядової ради становить 4 тисячі гривень на годину, але не більше 42 тисяч гривень на місяць для кожного члена ради. А радниця міського голови раніше висловила думку, що знайти 2,5 мільйонів гривень на утримання КП з бюджету міста «не є критичною витратою».
Депутатка вважає, що наглядова рада мала б працювати на комунальних підприємствах Миколаєва уже не перший рік, адже це загальноєвропейська практика, яка б демонструвала більш прозору роботу КП. При цьому вона зазначає, що це є вимогою партнерів, які наразі частково фінансують потреби регіону.
— Наглядові ради сприймалися як небажаний вплив депутатського корпусу і втручання в діяльність комунальних підприємств. Зараз, наскільки я розумію, тенденції дуже змінюються. І оскільки ми фінансуємося і за рахунок донорських коштів, я думаю, що це умова донорів. Це європейська практика. В Україні подекуди в містах такі наглядові були, але активно починають працювати зараз. В чому суть цих наглядових рад? Це, скажімо, контроль і реальний вплив на діяльність комунального підприємства. Якщо дотримуватися базового принципу цих наглядових рад, то це вкрай незалежний орган, який буде утримуватись з бюджету комунального підприємства. А бюджет КП у нас дотується як за рахунок місцевого бюджету, так і донорських коштів. Наглядова рада не підпорядковується керівнику КП, а найголовніше, не підпорядковується міському голові. А міський голова у нас підписує контракти з директорами комунальних підприємств. Сьогодні, коли нам дають гроші, то від нас вимагають опосередкований контроль, — сказала Олена Кісельова.
Однак, на думку Олени Кісельової, ініціатива може дати результат лише у випадку залучення до наглядових рад незалежних фахівців із досвідом у відповідній галузі.
— Ключовий момент, якщо це буде самодостатня особа, яка має досвід, яка годується не тільки за рахунок наглядової ради, це не єдине її місце заняття, в неї є або бізнес, або вона фахівець, експерт саме в цій галузі. Коли ми говоримо про водоканал, це там мають бути техніки, фінансисти і економісти. Зарплата члена наглядової ради не має бути їхнім єдиним джерелом доходу, щоб вони не «танцювали під чиюсь там дудку», — каже депутатка.
Вона також наголошує, що результатом роботи наглядової ради має стати економія для містян за сплату послуг.
— Мета створення цього органу — просто слово «покращення діяльності якогось комунального підприємства». Але мені як особі яка платить за послуги все одно, яка у них діяльність. Я хочу або якісну воду, або зрозумілу плату за неякісну воду. Я хочу, щоб була економія для миколаївців в абонентній платі за воду, як результат введення наглядової ради. У кожної дії повинна бути ціль, одна з цілей, в моєму розумінні, повинна бути ця опція. Треба знайти спеціалістів, які б могли виконувати поставлені задачі, і, найголовніше, вони були б незалежні і незаангажовані, — сказала Олена Кісельова.
Наглядові ради для КП Миколаєва
Створення наглядових рад для комунальних підприємств Миколаєва анонсували на початку листопада 2024 року. Передбачається, що наглядова рада має бути незалежним органом, який слідкуватиме за витратами та оцінюватиме ефективність управління ресурсами на підприємстві. А першим підприємством, де планують запровадити такий орган, стане «Миколаївводоканал».
Редакція «МикВісті» запитала депутатів міської ради, що вони думають з приводу створення наглядових рад.
Депутат міської ради Артем Ільюк назвав це непоганою ідеєю. На його думку, створення наглядових рад має створити противагу позиції влади.
А депутатка міської ради від партії «Слуга народу» Тетяна Домбровська розкритикувала таку ініціативу. За її словами, ця ініціатива виглядає дивно і необґрунтовано, особливо на тлі збільшення витрат на утримання персоналу.
Підтримала ініціативу щодо створення наглядових рад на комунальних підприємствах міста і депутатка Миколаївської міської ради Єлизавета Трищанович.
Чому ви читаєте «МикВісті»? Яка наша діяльність найбільш важлива для вас? Та чи хотіли б ви стати частиною спільноти читачів? Пройдіть опитування, це анонімно і займе 5 хвилин вашого часу
Останні новини про: Миколаївська міська рада