• пятница

    11 апреля, 2025

  • 0.9°
    Слабый снег

    Николаев

  • 11 апреля , 2025 пятница

  • Николаев • 0.9° Слабый снег

Максим Коваль

Максим Коваль

Директор ТОВ "Оперативна юридична допомога"

Чим Україна відрізняється від Росії і до чого тут Вінстон Черчилль та ТЦК?

Коли під час другої світової війни прем'єр - міністру Великої Британії  Вінстону Черчиллю дали на узгодження проект бюджета, він запитав “Чому на культуру закладено так мало? Йому відповіли - тому що йде війна! А за що ми тоді воюємо?” відповів Черчилль. Ймовірно  це про те, що потрібно захищати не тільки території.

Кожен з початку нападу  рф на Україну поставив себе запитання чому важливо   підтримувати та захищати свою державу? І найголовніше чим ми, громадяни України, в недалекому минулому мирні сусіди по нарах з північними сусідами у “совецькій сім'ї народів”  відрізняємось від них? Окрім, звичайно, прапору, мови та назв державних установ. Якщо узагальнити то в Україні все ж таки побудована держава для людей і робота держави для громадян контролюється розбудованим громадянським суспільством з незалежними ЗМІ та незалежними судами, натомість в рф безправна  людина існує для держави (звідти і так звані “м'ясні штурми” в яких за захоплення колгоспного корівнику російська держава відправляє на той світ десятки своїх військових).  

Але чи дотримуються державні установи в своїй діяльності цього найголовнішого принципу - людина понад усе? Чи все ж таки вже ТЦК понад усе? Чи при  явно солдафонській  манері мобілізації не втратимо ми найголовніше - права та цінність людини? Чому  взагалі ТЦК в Україні стали символом корупційних скандалів,  свавілля, та порушень прав людини?   

"За результатами численних звернень громадян до Офісу омбудсмана, можу чітко констатувати: порушення прав людини з боку працівників ТЦК та СП набули системного та масового характеру. Складається враження, що незаконні затримання та побиття від представників ТЦК та СП стали новим вірусним трендом, який не зупинити без жорсткої реакції держави.” - уповноважений з прав людини Верховної Ради України Дмитро Лубінець.

Мене, як адвоката турбує конкретний аспект - перешкоджання здійсненню адвокатської діяльності та перешкоджання громадянам в отриманні професійної правничої допомоги з боку працівників ТЦК.  Нагадаю, що право на правничу допомогу гарантується кожному ст. 59 Конституції України, а заборона в перешкоджанні адвокатської діяльності гарантується ст.23 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”. Правда це лише Конституція та лише закон, а як нас вчить історія, найбільші “права людини” в СРСР гарантувала саме сталінська конституція 1936 року, під час дії якої і були реприсовані та знищені мільйоні громадян СРСР.  Як казали в  радянські часи “суворість законів компенсується іх невиконанням”. 

 Якщо, наприклад,  ви згвалтувати та потім вбили  людину, вам держава за свій кошт забезпечить безоплатного адвоката (якщо в вас немає коштів на платного). Він буде допущений на всі слідчі дії і ваші  права будуть захищені. Але якщо ви нікого не вбили, не згвалтували та просто є людиною призовного  віку то вас можуть затримають безпосередньо на вулиці, як правило без складання протоколу про затримання, заберуть в вас телефон і не допустять до вас адвоката, не передадуть вам медичні документи щодо стану вашого здоров'я для проходження ВЛК,  не нададуть вам можливості отримання професійної правничої допомоги  та будуть перешкоджати вашому  адвокату в здійсненні адвокатської діяльності. 

Ціми днями зіткнувся з таким випадком - одну людину цілеспрямовано  чекали 12 осіб  на 2-х мікроавтобусах (звідки бюджетні кошти Карл?) біля будівлі Миколаївського апеляційного суду після засідання по певній справі. Після затримання відібрали телефон (авжеж, він же може подзвонити адвокату за захистом своїх прав чи жінці і дитині і повідомити, що його затримали) та доставили в Дубки в обласний об'єднаний мобілізаційний  центр. Впродовж двох днів  працівники установи перешкоджали в здійснені адвокатської діяльності (відмовлялись передати медичні документи, відмовляли в зустрічі з адвокатом для отримання професійної правничої допомоги). Звичайно в черговий раз були подані відповідні заяви  в ОТЦК та РТЦК, Національну поліцію, МО,  ДБР, ВСП, Уповноваженому з прав людини, зафільмовані факти перешкоджання адвокатській діяльності. Тільки після втручання представника уповноваженого з прав людини в Миколаївській області змогли передати громадянину медичні документи. Повторюсь, мова йде не про вбивцю, гвалтівника чи  чергового депутата верховної ради - корупціонера, йдеться про звичайну людину, яка жодного кримінального і навіть адміністративного правопорушення не здійснила! 

Ви не де в іншій країні  не помічали такої зневаги до прав людини?  Я помічав, саме таке відбувається зараз  в Росії… Дуже прикро, що від дій окремих дурнів в ТЦК розмивається найголовніша різниця між державою Україна та  державою  - агресором РФ. Там не поважають права людини. Там ставлення з боку чиновників до звичайної людини як до  безправної худоби. Нажаль і в нас окремі працівники ТЦК “вдало” переймають досвід наших ворогів. 

Як сказав міністр економіки Грузії Каха Бендукідзе - мірилом ефективності держави є людина. Якщо людину принижують до статусу худоби, забороняють спілкування з адвокатом, перешкоджають отриманню правничої допомоги, відбирають телефон то постає питання, а чим ми відрізняємось від північних ворогів? Прапором  та  назвою державних посад? Тим що в нас ТЦК а в них військкомати?  І в наших і в іх корупціонерів навіть валюту вилучають однакову, зазвичай це долари США. Чи не отримаємо ми завдяки таким діям ТЦК замість людини та громадянина худобу та раба? 

Наявні звернення адвокатів до ТЦК та СП, органів Національної поліції, Миколаївського ЗВ ВСП з приводу цих порушень. Жодних відповідей по суті питання з приводу порушень ст. 59 Конституції України та Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” з боку Миколаївського обласного ТЦК та СП, РТЦК та СП, Миколаївського обласного об'єднаного центру мобілізації не надавалось. В цій частині звернення адвокатів та звернення військовозобов'язаних громадян   ігноруються. 

Вирішення цієї проблеми (допуску адвокатів до своїх підзахисних, дотримання конституційних прав людини на отримання правничої допомоги)  неможливо без втручання держави у особі Генерального штабу Збройних сил України, Міністерства оборони України, Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України.  Це питання також буде розглядатись  Радою  адвокатів Миколаївської області для подальшого реагування.